روند تست اپلیکیشن های موبایل

تست اپلیکیشن موبایل ، فرایند مهمی است که قبل از انتشار اپلیکیشن برای عموم انجام می شوند. آزمایش دقیق کیفیت اپلیکیشن با افزایش روز افزون مدل های تلفن های همراه با اندازه های مختلف صفحه نمایش ، وضوح تصویر ، قدرت پردازش ، سیستم عامل ها و شبکه ها ضروری است.

اعتبار سنجی در روند تست اپلیکیشن موبایل در صورتی که اپلیکیشن تحت شرایط مختلف عملکرد و کیفیت خوبی داشته باشد و همچنین کارآیی و انتظارات کاربر را فراهم کند ، بسیار مهم است.

برای توسعه دهندگان اپلیکیشن های موبایل ، حفظ یک استراتژی ساختاری دقیق و مناسب تست اپلیکیشن ؛ برای اطمینان از دستیابی برنامه به اهداف خود و انتظارات کاربران بسیار مهم است. در این مقاله می خواهیم یک متدولوژی آزمایشی را شرح دهیم و با مستندات شروع می کنیم.

مستندات تست

یک طرح روشن برای اجرای موفقیت آمیز تست اپلیکیشن موبایل ضروری است و شامل ایجاد مستندات مختلف تست است. این طرح به تعیین اهداف مورد نظر در هر مرحله از تست کمک می کند.

به طور معمول ، روند ایجاد اسناد در مستندات تست شامل موارد زیر است :

  1. طرح تست
  2. موارد تست
  3. خلاصه اجرای تست
  4. گزارش خطاها
۱) طرح تست

یک طرح تست با تعیین اهدافی که باید در کل فرایند تست حاصل شود ، ایجاد می شود. این سند شامل رویکرد ، خطرات ، احتمالات ، توصیه ها ، فرآیندهای مدیریت نقص و منابع مورد نیاز برای هر هدف از تست است.

سند طرح تست همچنین با شناسایی ویژگی‌های انجام تست ، ارائه سناریوهای مختلف تست ، گردش کار کاربر ، حاشیه نویسی فنی و معیارهای انتشار ، جزئیات مربوط به هر روش انجام شده برای تست اپلیکیشن موبایل را مشخص می کند.

۲) موارد تست

موارد تست به اعتبار اجرای موفقیت آمیز و قابل قبول الزامات برنامه کمک می کند. سند موارد تست شامل مجموعه اقدامات آزمون ، داده های ورودی کاربر و آزمون ، شرایط اجرا و نتایج مورد انتظار برای اجرای آزمون می‌باشد.

۳) گزارش اجرای تست

گزارش اجرای تست برای هر یک از انواع آزمون تهیه می شود. این گزارش برای ایجاد وضعیت کلی فرایند اجرای آزمون براساس تکرار استفاده می شود.

۴) گزارش خطاها

سرانجام ، گزارش خطا با درج موارد ناموفق آزمون که در گزارش اجرای آزمون وجود داشته است و همچنین شرح خطا ، شناسه مورد تست ، لیست خطاهای گزارش شده، اولویت و شدت خطا، تهیه می شود.

تست عملکرد ( Functionality Testing )

تست عملکرد، تعامل کاربران با نرم افزار و نتیجه حاصل از اپلیکیشن را بررسی می کند. در این مرحله ، عملکرد اپلیکیشن مورد تست که باید مطابق با عملکردهای اصلی و لازم پروژه و کاربران هدف باشد، مورد بررسی قرار می‌گیرد.

در اینجا ، آزمایش كنندگان باید اطمینان حاصل كنند كه كاركردهای خاص دستگاهی که اپلیکیشن روی آن اجرا می‌شود كاملاً كارآمد باشد. این موارد شامل موارد زیر می باشد:

  • دوربین
  • سنسور شتاب سنج و یا موقعیت سنج
  • GPS
  • پیام کوتاه
  • بلوتوث
  • گرافیک ۳D

تست قابلیت استفاده ( Usability Testing )

انتظارات کاربر عامل مهمی است که تعیین می کند چگونه کاربران می توانند به راحتی در یک اپلیکیشن هدایت شوند. قابلیت استفاده در اپلیکیشن های مبتنی بر ورودی طیف گسترده ای از آزمایش کنندگان با مهارت های مختلف فناوری ، یک گام مهم برای آزمایش است.

تست های قابلیت استفاده به شناسایی موارد مرتبط با قابلیت استفاده ، محتوا و ناوبری اپلیکیشن کمک می کند. این آزمایشات تأیید می کند که اپلیکیشن در حال دستیابی به اهداف خود بوده و از واکنش دلخواه کاربران پیروی می کند.

تست سازگاری ( Compatibility Testing )

سازگاری یک برنامه تلفن همراه جنبه دیگری دارد که باید به دقت مورد آزمایش قرار گیرد. ابتدا آزمایش کنندگان باید درک درستی از سناریوی قطعات دستگاه در بازار دستگاه های تلفن همراه داشته باشند. دستگاه های تلفن همراه از نظر شکل ، وضوح صفحه نمایش و قدرت پردازش بسیار متفاوت هستند.

تست باید برای اطمینان از عملکرد بدون اشکال اپلیکیشن در دستگاه های مختلف تلفن همراه با تجزیه و تحلیل همه جنبه های UI برنامه از جمله قابلیت مشاهده محتوا ، قابلیت خوانایی و عملکرد ، انجام شود.

سازگاری شبکه جنبه مهم دیگری است که باید طی این مرحله مورد بررسی قرار گیرد تا اطمینان حاصل شود که برنامه در اپراتورهای مختلف شبکه و بدون اشکال کار می کند.

تست کارایی ( Performance Testing )

کارایی اهمیت دارد. هیچ کس دوست ندارد از برنامه ای استفاده کند که کارایی خوبی روی تلفن همراهش ندارد. به طور کلی ، کارایی برنامه باید هم از طرف سرور و هم از طرف کاربر تأیید شود.

تست های کارایی، چگونگی رفتار یک برنامه را در شرایط مختلف داده ها (مانند داده های متنوع ، دانلود داده های سنگین از سرور ، افزایش داده ها و… ) بررسی می کنند. همچنین تست های شرطی عملکرد برنامه را در شرایطی مانند شارژ کم باتری ، عدم پوشش شبکه و حافظه کم در دسترس، بررسی می کنند.

تست امنیت ( Security Testing  )

تست امنیت به یک مرحله مهم و ضروری در توسعه اپلیکیشن موبایل تبدیل شده است. هیچکدام از توسعه دهنده اپلیکیشن های موبایل نمی خواهند اطلاعات شخصی کاربران ، اطلاعات بانکی یا حتی سوابق پزشکی کاربران خود را به خطر بیفتد.

تست امنیت به توسعه دهندگان کمک می کند تا از اپلیکیشن در برابر خطرات هک شدن محافظت کنند و همچنین داده های اپلیکیشن ، تصدیق ها ، مجوز ها، داده های امنیتی ، پروتکل های رمزگذاری و مدیریت نشست ها را با استانداردهای امنیتی توسعه دهنده و بهترین شیوه های صنعت مطابقت دهند.

همانطور که مشاهده می کنید ، تست اپلیکیشن موبایل یک فرایند کامل و وقت گیر است. این کار به تیم‌های خبره و با سوابق نیاز دارد تا اطمینان حاصل شود که یک نرم افزار موبایل بدون اشکال و ایمن اجرا می‌شود.

کار با برنامه نویسان برنامه های تلفن همراهی که می توانند محصولاتی با کیفیت ایجاد کنند و زیرساخت های آزمایش را برای اطمینان از راه اندازی یک برنامه با موفقیت و ایمن ارائه دهند ، مهم است. امروز با وب و فن در تماس باشید تا دریابید که چرا ما یکی از معتبرترین توسعه دهندگان هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فرم درخواست مشاوره

میتوانید جهت دریافت مشاوره سریع با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.

همراه: 09212834496

جهت درخواست مشاوره و تماس متخصص های ما با شما فرم زیر را کامل نمایید.

فرم درخواست مشاروه