PHP بهتر است یا python؟!

PHP یا python؟! کدام زبان برنامه نویسی بهتری است؟! مزایا و معایب هر کدام چیست؟! و کدام را بیاموزیم؟!

بعضی از برنامه‌نویسان روی یک زبان برنامه نویسی تعصب دارند و زبان‌های برنامه نویسی دیگر را “به درد نخور” می‌دانند؛ اما اینطور نیست. PHP، پایتون، javascript و… همه زبان‌هایی هستند با مزایا و معایب مختص به خود و نباید بر روی هیچ کدام تعصب داشت.

PHP بهتر است یا پایتون؟! این سوال مانند این است که شما بپرسید در جعبۀ ابزار پیچ‌گوشتی بهتر است یا انبردست!

این سوال از اساس اشتباه است و اینکه کدام زبان برنامه‌نویسی را انتخاب کنید به هدف شما بستگی دارد.

شما به‌عنوان یک برنامه‌نویس ابتدا باید هدف و کار خود را مشخص کنید سپس بر اساس آن زبان برنامه نویسی را انتخاب کنید.

پس صحبت از بهترین زبان برنامه نویسی درست، اصولی و منطقی نیست.

در ادامه به مقایسۀ ۲ زبان PHP و python و بیان مزایا، معایب و کاربردهای هر کدام می‌پردازیم.

  • کاربرد

اولین نکته کاربرد زبان‌های برنامه نویسی است. با python می‌توان در بخش‌های علوم داده (data science)، هوش مصنوعی، اینترنت اشیاء و برنامه نویسی صفحات وب فعالیت کرد و وب اپلیکیشن ساخت؛ اما PHP فقط در زمینه سمت سرور (serverside) کاربرد دارد.

پس در بحث کاربرد  پایتون قوی‌تر ظاهر شده و نسبت به PHP برتری دارد.

اما این به معنی کاربرد نداشتن PHP نیست، در ادامه راجع به مزایای PHP صحبت خواهیم کرد.

  • تعداد فریم ورک

PHP با توجه به اینکه چندین سال ترند بوده است فریم ورک‌های بیشتری نسبت به python دارد.

در PHP می‌توان با لاراول، کدایگنایتر، symfony، zend، CakePHP و… کار کنید، اما python تنها یکسری فریم ورک محدودی برای کار کردن دارد.

پس اگر می‌خواهید از فریم ورک‌ها استفاده کنید در PHP نسبت به پایتون انتخاب بیشتری دارید.

  • ظاهر نوشتاری (syntax)

یکی از مهمترین ویژگی‌های python داشتن syntax ساده است و شما به‌عنوان یک انسان عادی متوجه آن خواهید شد. PHP نسبت به پایتون syntax پیچیده‌تری دارد. البته این به معنای سختی و ناتوانی در فهمیدن PHP نیست، یادگیری زبان PHP خیلی سخت نیست و تنها syntax آن در مقایسه با python پیچیده‌تر است. پس در این زمینه پایتون با داشتن syntax ساده، زیبا و خوانایش قویتر عمل کرده.

  • بازار کار در ایران

از آنجایی که python به تازگی در جهان ترند شده و شرکت‌ها در دنیا کم کم در حال تغییر زبان برنامه‌نویسی خود به پایتون هستند، و با توجه به این‌که شرکت‌های ایرانی ممکن است از تکنولوژی‌های قدیمی‌تر استفاده کنند، پیدا کردن کار و پروژه و کسب درآمد از طریق زبان python در ایران هنوز با مشکل مواجه است، اما قطعا یادگیری python در آینده بسیار مفید و درآمدزا است.

اما با توجه به اینکه بسیاری از کسب و کارها وشرکت‌های ایرانی بر پایۀ PHP هستند، موقعیت‌های کاری زبان PHP در حال حاضر بیشتر است. همچنین با توجه به CMSهایی مانند وردپرس، شما می‌توانید با تسلط بر زبان PHP قالب‌ها و افزونه‌هایی برای وردپرس برنامه نویسی کرده و با فروش آن در مارکت‌هایی مانند ژاکت درآمد زایی کنید.

اگر شما اکنون سری به سایت‌های کاریابی بزنید متوجه خواهید شد که موقعیت‌های شغلی PHP بیشتر از python است و پیش‌بینی می‌شود تا چند سال آینده در ایران همچنان بازار کار PHP وجود داشته باشد، پس شما از یادگیری این زبان پشیمان نمی‌شوید زیرا شما با PHP می‌توانید برای وردپرس برنامه نویسی کنید، قالب و افزونه بسازید و بنویسید، در نتیجه با یادگیری PHP شما مارکت وردپرس را دارید، علاوه بر این می‌توانید به‌عنوان برنامه نویس PHP و لاراول در شرکت‌هایی که بر پایۀ PHP هستند استخدام شوید.

در نتیجه شما باید ابتدا هدف، میزان درآمد و زمان مدنظرتان را برای رسیدن به درآمد سنجیده و سپس یکی از زبان‌های برنامه نویسی را انتخاب کنید.

همچنین این نکته قابل ذکر است که تمام زبان‌های برنامه نویسی کارآمد و خوب هستند و یک برنامه نویس حرفه‌ای کسی است که نسبت به تکنولوژی‌ها، زبان‌های برنامه نویسی و ابزارها متعصبانه عمل نکند و با توجه به نیاز و هدف خود یک زبان را انتخاب کرده و خود را به هدف نزدیک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم درخواست مشاوره

میتوانید جهت دریافت مشاوره سریع با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.

همراه: 09124854602

 

جهت درخواست مشاوره و تماس متخصص های ما با شما فرم زیر را کامل نمایید.

فرم درخواست مشاروه