چطور یک سایت درست کنیم؟

چطور یک سایت درست کنم

چطور یک سایت بسازیم؟

از دو روش می‌توان یک سایت را طراحی کرد، با استفاده از کدهای برنامه‌نویسی تحت وب که به این شکل یک سایت اختصاصی را راه‌اندازی می‌کنیم یا با استفاده از CMS (سیستم مدیریت محتوا) که بهترینشان وردپرس است.

اما برای اینکه بتوان یک سایت راه‌اندازی کرد باید به نکات دیگری هم توجه کرد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

دامنه:

شما هر روز در اینترنت با دامنه سر و کار دارید، مانند digikala. دیجی‌کالا یک نام از دامنه است که با وارد کردن آن در مرورگر می‌توانید وارد وبسایت شوید. پس برای داشتن یک وبسایت باید یک دامنه انتخاب کنیم، این دامنه می‌تواند اسم اختصاصی شرکت، محصول، برند و… باشد. در نتیجه شما نیاز به یک دامنه منحصر به فرد دارید که کاربران شما بتوانند به راحتی آن را یاد بگیرند، فراموش نکنند، و به راحتی در مرورگر بتوان آن را جستجو کرد و به وبسایت شما دسترسی پیدا کرد.

نکته بعدی در رابطه با دامنه، URL است. یک URL به ۳ بخش تقسیم می‌شود: پسوند، پیشوند و خود دامنه.

پیشوند که همانطور که می‌دانید www است، بخش دوم دامنۀ شما و بخش سوم که می‌تواند متفاوت باشد، مانند .ir، .com، .org و… .

اما پسوند مناسب دامنه چیست؟ نکته اول این است که پسوندهای دو حرفی مثل ir مخفف کشورها است و ملیت سایت را نشان می‌دهد. برای سایت‌های فروشگاهی و شرکتی پسوند .com که یک پسوند بین‌المللی است، مناسب است. باید به این نکته توجه داشته باشید که دامنه‌ها به صورت ماهانه یا سالیانه باید تمدید یا خریداری شود.

اسم دامنه‌ای که انتخاب می‌کنید بسیار مهم است چرا که بر روی سئو سایت شما تاثیر مستقیم دارد، هر چه اسم دامنه به فعالیت شما نزدیکتر باشد و یا کاملا یکسان باشد google بهتر آن را می‌شناسد و به صفحه اول می‌آو.رد.

چند مثال از پسوند دامنه: .com مخفف comerse به معنای فروشگاهی، تجاری. .biz، .co مخفف company به معنای شرکتی. .org،  .net، .info، .eu، .de مخفف Deutschland، .us مخفف united states که بیانگر ملیت سایت است.

کلیت یک دامنه فعالیت تجاری‌اش را به ما معرفی می‌کند، مثل google که نامش به‌عنوان یک موتور جستجوگر شناخته شده زیرا با آن کار کرده‌ایم، آشناییم و در ذهن ما ثبت شده است.

یا نام digikala که از نام آن متوجه می‌شویم یک فروشگاه وسایل دیجیتالی است که الان دامنۀ کاری‌اش را بیشتر کرده و مجصولات ئیگری را نیز به فروش می‌رساند.

پس در یک تعریف کلی دامنه فعالیت و ملیت سایت را نشان می‌دهد.

هاست:

هاست چیست؟ بگدارید با یک مثال توضیح دهیم. شما فرض کنید یک فروشگاهی دارید، داخل فروشگاه محصولاتتان را می‌خواهید به نمایش بگذارید، شما نیاز به یک قالب دارید، آن قالب دکور شماست که روی آن دکور محصولاتتان را می‌گذارید یا خدماتتان را شرح دهید. پس نیاز به یک فضا دارید، این فضا همان هاست است. بازدیدکنندگان فروشگاه شما وارد فروشگاهتان می‌شوند تا محصولاتتان را ببینید، بازدیدکنندگان سایتتان وارد سایت می‌شوند که محصولات، محتواها، فیلم و عکس شما را ببیند، به همین دلیل شما نیاز به یک فضایی دارید این فضا هاست است.

تعریف دیگری برای آنکه ببینید هاست یا فضا در کجا قرار دارد:

فضای هاست یا همان فضای اطلاعات روی یک هارد متصل به کامپیوتری بزرگ هست و این کامپیوتر همواره روشن است و همیشه متصل به اینترنت. شما با استفاده از دامنه می‌توانید به این اطلاعات دسترسی پیدا کنید، پس نتیجه می‌گیریم دامنه راه ارتباطی بین کاربران یا مدیر سایت با اطلاعات سایت و هاست است. در واقع دامنه راه ارتباطی بین ما و اطلاعات روی هاست است.

شما باید دامنه‌تان را روی یک هاست یا میزبانی وب قرار دهید. این فضا فضای مشخصی از شبکه‌های اینترنتیست، هاست‌ها به چند دسته تقسیم می‌شوند:

هاست اشتراکی، هاست محلی (لوکال هاست)، هاست پرسرعت، هاست تجاری، هاست نامحدود و هاست رایگان.

پس به طور کلی می‌توان گفت موادلازم برا راه اندازی یک سایت یک برنامه نویس، CMS، دامنه و هاست است. حالا با داشتن این مواد شما می‌توانید آشپزی را شروع کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فرم درخواست مشاوره

میتوانید جهت دریافت مشاوره سریع با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.

همراه: 09212834496

جهت درخواست مشاوره و تماس متخصص های ما با شما فرم زیر را کامل نمایید.

فرم درخواست مشاروه