۲ سوال مهم قبل از شروع برنامه نویسی

زبان برنامه نویسی

اگر می‌خواهید که یک زبان برنامه‌نویسی را برای یادگیری انتخاب کنید حتما قبل از شروع این دو سوال را ازخودتان بپرسید.

یکی از بیشترین سوالاتی که از برنامه‌نویس‌ها پرسیده می‌شود این است که کدام زبان برنامه‌نویسی را برای یادگیری انتخاب کنیم. در این مقاله قصد داریم راجع به ۲ سوالی صحبت کنیم که هر فرد پیش از شروع به یادگیری برنامه‌نویسی باید از خود بپرسد و سپس یک زبان برنامه‌نویسی را انتخاب کند، اما این نکته را مدنظر داشته باشید که اینکه کدام زبان برنامه نویسی را برای شروع انتخاب می‌کنید خیلی مهم است، چون اگر یک انتخاب اشتباه داشته باشیدو انتخاب شما هوشمندانه نباشد ممکن است انرژی، انگیزه و امید خود را به برنامه نویسی از دست بدهید و کلاً ناامید شوید. پس به شما پیشنهاد می‌کنیم راجع به اینکه کدام زبان برنامه نویسی را برای یادگیری انتخاب کنید تحقیق کنید، فکر کنید، مشاوره بگیرید و از افراد متخصص کمک بگیرید تا انتخاب هوشمندانه‌ای داشته باشید و نسبت به برنامه نویسی دل‌سرد نشوید، زیرا که برنامه نویسی در واقع یکی از جذاب‌ترین کارهاست.

اولین سوالی که باید از خودتان بپرسید که سوال بسیار مهمی است این است که: از برنامه نویسی چه هدفی دارید و چه کاری می‌خواهید انجام دهید.

برای مثال اگر شما بخواهید برای گوشی‌های اندرویدی برنامه نویسی کنید باید یک زبان برنامه نویسی را انتخاب کنید و اگر بخواهید برای گوشی‌های IOS برنامه نویسی کنید یک زبان دیگر، برای نوشتن اپلیکیشن‌های تحت وب، وبسایت، برای کار در حوزه سمت بک‌اند و دیتابیس برای هر کدام از این‌ها شما باید زبان متفاوتی را آموزش ببینید. پس این سوال یکی از مهمترین سوالاتی است که شما قبل از شروع باید از خود بپرسید. در این مقاله نمی‌خواهیم راجع به تک تک زبان‌های برنامه نویسی صحبت کنیم در مقالات آینده راجع به این موضوع صحبت خواهیم کرد، اما قبل از شروع شما باید مشخص کنید در کدام یک از حیطه‌های برنامه نویسی قصد فعالیت دارید.

بگذارید چند مثال بزنم، شما اگر بخواهید برای گوشی‌های اندرویدی برنامه نویسی کنید نیاز دارید که جاوا یا کاتلین را یاد بگیرید، برای برنامه نویسی اپلیکیشن‌های سمت وب نیاز دارید که پایتون، php یا ASP یاد بگیرید. اگر که بیشتر به طراحی علاقه دارید و می‌خواهید دیزاین کنید و اصطلاحاً UI یا UX designer باشید نیاز دارید که html، css، جاوا اسکریپت و زبان‌های این حوزه را یاد بگیرید. اگر می‌خواهید برای IOS برنامه نویسی کنید، نیاز دارید سوئیفت را یاد بگیرید و اگر که می‌خواهید اپلیکیشن‌های دسکتاپ طراحی کنید نیاز دارید C، C++ و C شارپ را آموزش ببینید.

در هر کدام از حیطه‌هایی که می‌خواهید کار بکنید، زبان برنامه نویسی‌ای که برای آن حیطه ساخته شده متفاوت است و در قدم اول شما نیاز دارید مسیر خود را مشخص کنید و تصمیم بگیرید در کدام یک از آن‌ها قصد فعالیت دارید.

دومین سوالی که بسیار مهم است و متاسفانه برنامه نویسان کمی به آن اشاره می‌کنند این است که شما کجا زندگی می‌کنید و بازار کار در محل زندگی شما چگونه است.

برای مثال اگر شما امسال قصد یادگیری برنامه نویسی دارید، باید به بازار کار حال حاضر محل کار خود توجه کنید. اگر شما در اروپا، استرالیا یا امریکا زندگی می‌کنید بهترین زبان برنامه نویسی که امسال می‌توانید آموزش ببینید پایتون است؛ اما اگر در ایران زندگی می‌کنید باید بدانید که بسیاری از شرکت‌ها هنوز با تکنولوژی‌های قدیمی کار می‌کنند، بسیاری از شرکت‌ها به طور مثال با php و ASP.NET کار می‌کنند یا با تکنولوژی‌هایی کار می‌کنند که هنوز به روز نشده‌اند. پس اگر شما مثلا اقدام به یادگیری پایتون کنید موقعیت‌های کاری کمتری نسب به php و ASP.NET دارید، البته این به این معنا نیست که برای پایتون موقعیت شغلی نیست ولی شما باید به این نکته توجه داشته باشید که تکنولوژی‌ای که در حال فراگیری آن هستید در حال حاضر در کشوری که زندگی می‌کنید به چه میزان استفاده می‌شود.

برای مثال در حوزه برنامه نویسی اندروید دو زبان جاوا و کاتلین وجود دارد که هر دو زبان‌های فوق العاده‌ای هستند، گرچه زبان کاتلین زبان بی‌نظیری است اما باید به این نکته توجه داشته باشید که ایران کشوری است که کمی دیرتر از سایر کشورهای جهان به سمت تکنولوژی‌های روز دنیا حرکت می‌کند و طبیعتا ممکن است موقعیت‌های شغلی کاتلین در ایران نسبت به موقعیت‌های شغلی جاوا _در حال حاضر_ کمتر باشد.

مثال دیگری که در این زمینه می‌توانیم بزنیم حوزه برنامه نویسی سمت وب است. در این حوزه پایتون  دزبان بی‌نظیری است و نسبت به php در مواقع زیاد بهتر عمل می‌کند، یادگیری آن آسان است و بی‌نهایت قدرتمند است اما نکته قابل توجه این که ممکن است در حال حاضر موقعیت‌های شغلی شما به‌عنوان برنامه نویس پایتون کمتر از موقعیت‌های شغلی php باشد زیرا که بسیاری از شرکت‌ها، کسب و کارها و سایت‌ها هنوز با php، لاراول و فریم‌ورک‌های php کار می‌کنند. این نکته نه به معنای ضعیف بودن php است و نه به این معنا که پایتون برتری خاصی دارد، هر دو زبان‌های فوق‌العاده‌ای هستند اما منظور ما این است که اگر می‌خواهید یک زبان برنامه نویسی یاد بگیرید حتما به موقعیت مکانی خود توجه داشته باشید. این نکات تنها معطوف به ایران و خارج از ایران نیست حتی باید به شهر محل زندگی توجه داشت، اینکه آیا شما در شهر قدیمی یا کوچکی زندگی می‌کنید یا در یک کلان‌شهر نیز مهم است.

اما این نکته نیز لازم به ذکر است که شرکت‌ها پیشرفت می‌کنند و به سراغ تکنولوژی‌های جدید‌تر می‌روند و اگر شما اکنون یک برنامه نویس پایتون، ری‌اکت، انگولار یا کاتلین باشید ممکن است در حال حاضر یافتن شغل برایتان سخت باشد اما در آینده و زمانی‌که شرکت‌ها روی تکنولوژی‌های جدید سوئیچ می‌کنند شما بازار کار خیلی بهتری خواهید داشت و راحت‌تر و بهتر استخدام خواهید شد.

پس در هنگام انتخاب زبان برنامه نویسی برای یاگیری توجه کنید که بازخورد زبان مورد نظر شما در حال حاضر، چند ماه آینده و چند سال آینده چگونه است و آیا می‌توانید برای آن زبان شغل یا پروژه مناسب پیدا کنید.

به طور خلاصه در این مقاله راجع به دو سوال بسیار مهمی صحبت کردیم که هر فرد پیش از آغاز یادگیری برنامه نویسی و پیش از انتخاب زبان برنامه نویسی باید از خود بپرسد.

سوال اول، هدف او از برنامه نویسی چیست و برای کدام یک از پلت‌فرم‌ها می‌خواهد برنامه نویسی کند.

سوال دوم، موقعیت مکانی فرد و بازار کار در آن موقعیت مکانی، زیرا بازار کار هر زبان برنامه نویسی در هر موقعیت‌ مکانی متفاوت است.

حتما قبل از انتخاب زبان برنامه نویسی خود این ۲ سوال را از خود بپرسید چون اگر زبان برنامه نویسی مناسبی را برای شروع انتخاب نکنید، زمانی را برای یادگیری هزینه می‌کنید و بعد نمی‌توانید کار و پروژه‌ای پیدا کنید، نتیجه‌ای نمی‌گیرید، انرژی خود را از دست می‌دهید و آن زبان یا حتی کل برنامه نویسی را کنار می‌گذارید به همین علت انتخاب زبان برنامه نویسی مهم است و باید به آن دقت کنید و سعی کنید قبل از شروع تحقیق خوبی در این زمینه انجام دهید.

ممنون می‌شویم که این مقاله را برای دوستانتان بفرستید و به پخش همچین اطلاعاتی کمک کنید زیرا افراد زیادی انتخاب اشتباه داشته‌اند و چندین ماه تا چندین سال از زمان خود را صرف آن کردند و سپس انگیزه خود را از دست دادند و دنبال آن بوده‌اند که به عقب برگردند اما اگر همچین اطلاعاتی منتشر و پخش شود می‌تواند به صرفه‌جویی در وقت و انرژی افرادی که در آغاز راه هستند کمک کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم درخواست مشاوره

میتوانید جهت دریافت مشاوره سریع با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.

همراه: 09124854602

 

جهت درخواست مشاوره و تماس متخصص های ما با شما فرم زیر را کامل نمایید.

فرم درخواست مشاروه