برنامه‌ نویسی و کدنویسی چه تفاوت‌هایی دارند؟

برنامه نویسی

تفاوت برنامه‌ نویسی و کدنویسی

اساتید حوزۀ توسعه نرم افزار بر این باورند که “کدنویسی همان برنامه نویسی نیست. این که شما می‌توانید کدنویسی کنید، به معنی این نیست که شما برنامه نویس هستید”. مطمئنا در طول سال‌ها یاد گرفتید که این دو واژه معنی یکسانی دارند و می‌توان آن‌ها را به‌ جای یکدیگر به‌کار برد؛ هر چند که آن‌ها متفاوت هستند.

کدنویسی به مهارت درک سینتکس و ساختار یک زبان برنامه نویسی گفته می‌شود. در حالیکه برنامه نویسی، مهارت تبدیل دانش یا یک ایده به یک زبان برنامه نویسی برای حل مسئله است. قبلا با مراحل یادگیری برنامه نویسی آشنا شدیم، در این مقاله از وبسایت وب و فن قصد داریم به صورت کوتاه در ارتباط با تفاوت‌های میان این دو واژه بسیار پرکاربرد در صنعت نرم افزار صحبت کنیم.

کدنویسی چیست؟

 کدنویسی به صورت کلی به معنای نوشتن یکسری کد با استفاده از یک زبان برنامه‌ نویسی است. اما باید در نظر داشته باشیم که برای کامپیوترها زبان برنامه ‌نویسی ما قابل درک نیست، چرا که آن‌ها صرفا از زبان باینری استفاده می‌کنند. از این رو یک راه طبیعی‌تر برای تعامل انسان با کامپیوتر ابداع شده است که به آن زبان برنامه نویسی گفته می‌شود.

کدنویسی به صورت کلی خود بخشی از برنامه ‌نویسی است و البته می‌توان آن را به عنوان قدم اول در دنیای برنامه‌ نویسی نیز شناخت. از این رو برنامه ‌نویسی مفهومی بسیار وسیع‌تر و گسترده‌تر از کدنویسی را ارائه می‌کند. در هر صورت باید گفت که برنامه ‌نویسی نیازمند دانش تخصصی‌ بیشتری نسبت به یک کدنویس است.

حال شباهت اکثر زبان‌های برنامه نویسی در چه چیزهایی است؟

  • سینتکس و قوانین که باید هنگام نوشتن کد از آن‌ها پیروی کرد.
  • یک کامپایلر – که کد نوشته شده توسط ما را به کد ماشینی برای درک کامپیوتر تبدیل می‌کند.
  • کامپیوتر کد را اجرا کرده و نتیجه را برمی‌گرداند.

زبان‌های برنامه‌ نویسی بسیاری هستند که می‌توانید برای نوشتن کدهایتان استفاده کنید. کدنویسی پروسه استفاده از یک زبان برنامه نویسی است برای گرفتن نتیجه‌ای که توسعه دهنده می‌خواهد. هر خط از کد به کامپیوتر می‌گوید که کارهایی انجام دهد، و به یک مستند با چند خط کد هم اسکریپت گفته می‌شود. اسکریپت‌ها تنها زمانی می‌توانند نتیجه دلخواه شما را برگردانند که کامپایل و اجرا شده باشند. شما باید اسکریپت خود را به یک برنامه تبدیل کنید. Compiling به پروسه تبدیل کد شما به کد ماشینی که برای کامپیوتر قابل فهم است، گفته می‌شود. هر نوع از اپلیکیشن، بازی یا یک وبسایت، یک برنامه است. بطور خلاصه، کدنویسی به نوشتن چندین خط کد برای ساختن یک نرم افزار گفته می‌شود.

برنامه نویسی چیست؟

برنامه ‌نویسی تصویری بزرگ‌تر از تنها کدنویسی است. در حقیقت برنامه‌ نویس جدای از کد نوشتن به دنبال راهکارهای منطقی‌تری برای حل یک مشکل نیز بوده و سعی دارد تا بهترین و بهینه‌ترین حالت ممکن را ارائه کند. برنامه ‌نویس جدا از توسعه یک روال کدنویسی، تفکری تحلیلگر داشته و سعی می‌کند تا یک منطق بهینه را توسعه دهد.

در نهایت می‌توان به یک نتیجه کلی رسید: کدنویس کسی است که یک برنامه را در حد قابل قبول توسعه داده و سعی می‌کند تا آن را اجرا کند. اما برنامه‌نویس تنها قصد حل کردن یک مسئله یا مشکل را ندارد بلکه می‌خواهد تا بهینه‌ترین روش را پیدا کند. 

کدنویسی نوشتن یک فصل و برنامه ‌نویسی نوشتن یک کتاب است

اگرچه کدنویسی یک بخش بزرگ از چرخه توسعه نرم افزار است، اما یک بخش ضروری نیست. برای ساخت یک اپلیکیشن، باید چند گام اساسی و ضروری برداشت. این گام‌ها شامل برنامه ریزی، طراحی، تستینگ، توسعه و حتی نگهداری و پشتیبانی است. بنابراین برنامه نویسی کار بزرگتری است و نه تنها با کدنویسی درگیر است، بلکه با سایر مهارت‌ها از جمله تحلیل و پیاده سازی الگوریتم‌ها، درک ساختمان داده‌ها و حل مسائل نیز درگیر است. برنامه نویسی دانش ضروری برای نوشتن کد است. شما باید با ساختار یک برنامه کاملا آشنا باشید.

در این مقاله به بررسی تفاوت برنامه‌ نویسی و کدنویسی پرداختیم. امروزه شغل‌های کدنویسی از محبوب‌ترین شغل‌ها هستند. یادگیری کدنویسی سخت نیست. تنها به تمرین و زمان نیاز دارد. می‌توانید با تمرین و تکرار، مهارت‌های کدنویسی خود را به‌خوبی افزایش دهید.

برنامه نویس‌های خوب طرز فکر فنی و مهارت‌های تحلیلی فوق العاده‌ای دارند. همه برنامه‌ نویس‌ها کدنویس هستند اما هر کدنویس برنامه نویس نیست. می‌توانید برای یادگیری برنامه نویسی، طراحی و توسعه وب از دوره‌های آنلاین ویدیویی سایت کدفرند با فرصت‌های بینظیر اشتراک ویژه کدفرند، استفاده کنید.

امیدوارم این مطلب شما را با موضوع تفاوت این دو مورد آشنا کرده باشد با این حال اگر شما نیز نقطه نظر متفاوتی دارید می‌توانید در قسمت نظرات این مطلب آن را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم درخواست مشاوره

میتوانید جهت دریافت مشاوره سریع با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.

همراه: 09124854602

 

جهت درخواست مشاوره و تماس متخصص های ما با شما فرم زیر را کامل نمایید.

فرم درخواست مشاروه