انتقال سایت از http به https

انتقال سایت

ایجاد امنیت یکی از جنبه‌های مهم برای هر وب سایت است که علاوه بر اینکه می‌تواند باعث حفظ اطلاعات ما در برابر هکرها و سرقت اطلاعات شود، می‌تواند روی سئو وب سایت نیز تاثیر گذرا باشد. شما برای ایجاد امنیت باید فاکتورهای مختلفی را بررسی نمایید تا بتوانید به درجه بالایی از امنیت برسید که از مهمترین فاکتورها می‌توان به امنیت سرور، امنیت کد نویسی و امنیت دریافت و ارسال اطلاعات (ssl) اشاره کرد. ما در این پست آموزشی قصد داریم در مورد https و تاثیر آن در سئو سایت صحبت کنیم، شما در این مقاله آموزشی یاد می‌گیرد که https چیست و چرا استفاده می‌شود و آیا روی سئو سایت تاثیر گذار است یا نه. با ما تا انتهای این آموزش همراه باشید.

http چیست

http مخفف Hypertext transfer protocol است و یک پروتکل است برای ارسال و دریافت اطلاعات از طریق اینترنت، که در لایه کاربردی شبکه قرار می‌گیرد و اطلاعات را بدون هیچ تغییری در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

 https چیست

https مخفف The secure hypertext transfer protocol و یک پروتکل  ارسال اطلاعات به صورت ایمن است.  HTTPS  در هنگام ارسال، اطلاعات را به صورت رمزگذاری در می‌آورد و این باعث می‌شود که اطلاعات به صورت ایمن در کانال‌های ارتباطی قرار بگیرد و هیچ  فردی قادر به خواندن اطلاعات نباشد، مگر اینکه کلید رمز  ssl را داشته باشد.

لازم به ذکر است که در برخی از موارد HTTPS  را به عنوان ssl نیز می‌خوانند که اشتباه است چرا که  HTTPS فقط ایمن است و ssl برای انتقال داده‌هاست. طبق یک نظر سنجی انجام شده توسط MOZ در حال حاظر ۲۴ درصد وبمسترهای وب سایت‌ها تمایل دارند که به پروتکل https سوئیچ نمایند.

مزایای سئو در تبدیل سایت به https

علاوه بر بالا رفتن امنیت وب سایت در سوئیچ کردن به پروتکل https مزایای دیگری برای سئو سایت نیز بدست خواهد آمد:

۱- اطلاعات ارجاع بیشتر ( More referrer data )

هنگامی که ترافیک از یک سایت https به یک سایت http منتقل می‌شود برخی از اطلاعات ارجاع از بین می‌رود. این اطلاعات در گوگل آنالیتیک بصورت مستقیم (Direct) نمایش داده می‌شود. این یک مشکل است زیرا شما نمی‌دانید که ترافیک واقعی از کجا به سمت سایت شما هدایت شده است. خوشبختانه برای این مشکل یک راه کار ساده وجود دارد: هنگامی که ترافیک از یک سایت https منتقل می شود، برخی اطلاعات ارجاع را می‎‌توان محفوظ نگه داشت.

۲- https بعنوان یک معیار افزایش رتبه سایت

گوگل به صراحت اعلام کرده است https باعث افزایش رتبه وب سایت می‌شود ولی از نگاهی دیگر می‌دانیم که بیش از ۲۰۰ معیار در رتبه بندی وب سایت‌ها در موتور جستجوی گوگل تاثیر دارند که این معیار شاید خیلی ناچیز باشد. ولی طبق نظر سنجی‌های انجام شده تاثیر معیار https بسیار زیاد بوده و معیار قوی‌ای در افزایش رتبه سایت در موتور جستجوی گوگل است.

۳- امنیت و شخصی سازی

خیلی از افراد فکر می‌کنند https فقط باعث می‌شود اطلاعات حساس آن‌ها محفوظ باقی بماند در صورتی که این مسئله بصورت قطعی درست نیست. https کلیه ارتباطات وب سایت اعم از URLها، شماره کارت‌های اعتباری و… را نیز کد گذاری می‌کند.

چالش‌های قابل توجه در Https

۱- اتفاق افتادن خطاها

در تبدیل سایت به https نیازمند آن هستید که خیلی از قسمت‌های وب سایت تغییر پیدا کند. به همین دلیل می‌بایست به نکات زیر توجه نمایید:

– آیا برخی از URLهای مهم در robots.txt مسدود شده است؟

– آیا Canonical tag دارای آدرس‌های پروتوکل http هستند؟

– آیا هنگامی که صفحات وب سایت شما در مرورگر دیده می‌شود با خطا نمایش داده می‌شود؟

اگر پاسخ به هر یک از سوالات بالا بلی است، برای وب سایت شما خطایی رخ داده است. این خطاها به راحتی قابل برطرف شدن هستند در غیر اینصورت ممکن است خطر جدی برای سایت شما در صفحه نتایج موتورهای جستجو بوجود آید.

۲- سرعت سایت

با توجه به اینکه https ارتباطات زیادی با سرور در عمل  handshaking دارد، این پتانسل را دارد که سرعت سایت بالقوه کند باشد. ولی خیلی فعالیت‌ها می‌توان انجام داد که سرعت نسبی سایت قابل قبول باشد به عنوان مثال استفاده از تکنولوژیSPDY باعث بهبود سرعت وب سایت می‌شود.

۳- هزینه

خیلی از وبمسترها سالیانه مبلغ ۱۰۰ تا ۲۰۰ دلار بایت هزینه https پرداخت می‌کنند، این مبلغ شاید برای برخی وب سایت‌های کوچک مبلغ زیادی باشد که باعث آسیب به این سایت‌ها توسط اسپمرها می‌شود. به عبارتی دیگر می‌توان گفت می‌بایست سوئیچ کردن به https در آینده بصورت رایگان امکان پذیر باشد.

۴- همه چیز برای https مهیا نشده است

به عنوان مثال هنوز در گوگل وبمستر این امکان وجود ندارد که یک سایت به https مهاجرت کند بدون اینکه احتیاج به فعالیت خاصی باشد. یا اینکه برخی از برنامه‎‌های کاربری تحت وب از پروتکل https هنوز پشتیبانی نمی‌کنند.

در زیر برخی از منابع خوب جهت سوئیچ کردن به https و راهنمایی‌های لازم جهت انجام این فعالیت آمده است:

Moving Your Website to HTTPS / SSL

Switch to HTTPS Now, For Free

HTTPS for WordPress

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم درخواست مشاوره

میتوانید جهت دریافت مشاوره سریع با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.

همراه: 09124854602

 

جهت درخواست مشاوره و تماس متخصص های ما با شما فرم زیر را کامل نمایید.

فرم درخواست مشاروه