اهمیت اینترنت اشیاء

اینترنت اشیاء

اینترنت اشیاء((IOT)Internet of Things) مفهومی جدید در دنیای فناوری و ارتباطات است. به طور خلاصه “اینترنت اشیاء” فناوری مدرنی است که در آن بر هر موجودی (انسان، حیوان و یا اشیاء) قابلیت ارسال داده از طریق شبکه‌های ارتباطی، اعم از اینترنت یا اینترانت، فراهم می‌گردد.

فرآیند ارسال داده‌ها در فناوری اینترنت اشیاء به این ترتیب است که به سوژه مورد نظر یک شناسه یکتا و یک پروتکل اینترنتی (IP) تعلق می‌گیرد که داده‌های لازم را برای پایگاه داده‌ی مربوطه ارسال می‌کند.

رشد ابزارهای دارای فناوری اینترنت اشیاء

سال ۱۳۹۰ شرکت چند ملیتی اریکسون تحقیقی انجام داد و دریافت که تا سال ۱۴۰۵ تعداد ابزارهای متصل به این فناوری به بیش از ۴۵ میلیارد دستگاه خواهد رسید.

با توجه به آمار موجود تعداد این ابزارها در سال ۱۳۹۷ حدود ۱۹ میلیارد دستگاه خواهد بود. گفته میشود تا این دستگاه‌ها با توجه روند موجود در سال ۱۴۰۰ به ۲۵ میلیارد، در سال ۱۴۰۲ به ۳۴ میلیارد و در سال ۱۴۰۵ به بیش از ۵۰ میلیارد دستگاه خواهد رسید.

برنامه‌های پیشرو در اینترنت اشیاء

خانه هوشمند

داشتن یک خانه هوشمند باعث می‌شود بتوانیم کارهای زیادی را با زحمت کمتری انجام دهید. کارهایی مانند تنظیم تهویه ، خاموش کردن لامپ‌ها، روشن کردن مایکروفر برای گرم کردن غذا و…

در حال حاضر هر روز بیش از ۶۰۰۰۰ نفر عبارت خانه‌ی هوشمند را در اینترنت جستجو می‌کنند.

بیش از ۶۵۰۰۰ شرکت و استارتاپ در حال حاضر بر روی دستگاه‌های دارای فناوری اینترنت اشیاء کار می‌کنند.

در حال حاضر گستره‌ای از ابزارهای پوشیدنی هوشمند وجود دارد که شما را شگفت زده می‌کند، مانند:

مربی هوشمند سونی

دستبند سلامتی سامسونگ

دستبند‌های هوشمند با قابلیت سنجش

فشار خون و نبض و میزان قند و چربی خون

یکی از بزرگترین و با سابقه‌ترین استارتاپ‌ها که در زمینه خانه هوشمند و ابزار هوشمند پوشیدنی شرکت جوباندس است که با کمتر ار نیم میلیون دلار سرمایه شروع به کار کرده است.

شهر هوشمند

شهر هوشمند دارای گستره‌ی بسیار وسیعی از تعاریف و کاربردها است، مانند: کنترل اتوماتیک سیستم برق‌رسانی ، آب و فاضلاب ، کنترل بخش دارای‌ها، مونیتورینگ شهری و تخلیه‌های زباله

راه حل اینترنت اشیاء در شهرهای هوشمند توانسته مشکلاتی مانند ترافیک‌های طولانی و خسته کننده و سر وصداهای آزار دهنده را حل کند و به داشتن شهری ایمن‌تر کمک نماید.

شبکه‌های هوشمند

شبکه‌های هوشمند به شما امکان می‌دهند برای مثال در بحث تولید و مصرف جریان الکتریسیته میزان دقیق تولید کننده‌ها و زمان بهره‌وری آن‌ها و همچنین عادات مصرف کنندگان را به طور دقیق رصد و بررسی نمایید و با توجه به شبکه عصبی هوشمند این شبکه بتوانید با الگوریتم‌های مخصوص میزان بهره وری شبکه و همچنین کارایی دستگاه‌های مصرفی را افزایش داده و در مصرف انرژی صرفه جویی نمایید.

موارد استفاده از اینترنت اشیاء

خودروها به سرویس هوشمند اینترنت اشیاء در شبکه ابری متصل می‌شوند.

اینترنت اشیاء روح تازه‌ای در زمینه طراحی خودروها دمیده است و به شرکت‌های تولید کننده خودرو اجازه داده است تا مفهوم جدیدی از خودروهای هوشمند را معرفی و تولید نمایند.

ماشین‌های هوشمند مسیر انقلابی جدیدی در رانندگی را روبروی چشمان شما می‌گشایند ولی حس رانندگی با طعم همان ماشین‌های قدیمی را نیز برای شما حفظ می‌کنند.

تصور کنید دستان خود را روی هم بگذارید و چای یا قهوه میل کنید و به مقصد خود برسید. با پیشنهاد دادن امکانات انقلابی و جدید در سیستم ماشین‌های هوشمند و سرویس‌های فراوان بی نیاز از هزینه گزاف که در اختیار شما قرار می‌گیرد. صنعت خودروهای خودران و هوشمند این پتانسیل را دارد که وارد رقابت بسیار بزرگ در زمینه صنعت خودروسازی جهان شود.

اینترنت اشیاء حلال معظلات بهداشتی و سلامتی

سازمان‌های بهداشتی با سرعت بالایی در حال حل معظلات سلامتی همراه با فناوری اینترنت اشیاء هستند.

همگام سازی و ترکیب کردن ویژگی‌های اینترنت همراه با ابزارهای پزشکی به طور چشمگیری کیفیت سرویس‌ها به مشتریان را افزایش داده است. این فناوری برای مسن که دارای بیماری‌های مزمن هستند و نیاز به نظارت مستمر دارند آرامش را به ارمغان می‌آورد.

کاربرد اینترنت اشیاء در ورزش و تناسب اندام

بزرگترین اثر کوتاه مدت استفاده از فناوری اینترنت اشیاء تغییر سبک زندگی شما است و هر آنچه را برای تغییر سبک زندگیتان لازم باشد با ابزارهای پوشیدنی در اختیار شما قرار می‌دهد.

کنترل حرکات ورزشی: مربیان ورزشی تمایل دارند بتوانند به صورت دقیق حرکات ورزشکاران را کنترل کنند. این به دلیل کنترل انجام دقیق حرکات و همچنین جلوگیری از آسیب ورزشکاران است.

رصد کردن علائم حیاتی یک بیمار علاقمند به ورزش یکی دیگر از مزیت‌های این فناوری است که اطلاعات جامع روزانه و دوره‌ای را در اختیار ورزشکار و مربیش قرار می‌دهد.

چالش‌های فراروی اینترنت اشیاء

ارتباطات

تنوع استاندارد‌های ارتباطات با سیم و بی سیم نیاز به توسعه نرم افزارهای مربوطه را هر روز بیشتر می‌کند.

پیچیدگی‌های فناوری اینترنت اشیاء

توسعه دهندگان نرم افزارهای مرتبط با اینترنت اشیاء باید نرم افزارها و استفاده از آن‌ها را برای همه راحت کنند و فقط آن را برای حرفه‌ای طراحی ننمایند.

امنیت

در حالی که امنیت در اینترنت بسیار مهم است، امنیت در اینترنت اشیاء را باید درتمامی سطوح کاملا بررسی کرد. امنیت باید به صورت ابتدا تا انتها در نظر گرفته شود: امنیت در رمزگذاری داده ها در مسیر اتقال (شبکه )، امنیت برای داده جمع آوری شده توسط سنسورها، امنیت در جمع آوری داده از طریق شبکه و امنیت داده‌های ذخیره شده روی پایگاه‌های داده و امنیت در سرویس مورد ارائه.

ممکن است یک مهاجم با دستکاری فیزیکی دستگاه‌های سلامت و استخراج کدهای رمزنگاری، برنامه را تغییر داده و یا دستگاه‌ها را با نوع مخرب آن جایگزین کند. بنابراین دستگاه‌ها باید دارای بسته بندی مقاوم باشند.

ممنون که تا آخر مقاله همراه ما بودید، برای کسب اطلاعات بیشتر پیج اینستاگرام وب و فن را دنبال کنید.

منبع:golestan24.com  iotiran.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فرم درخواست مشاوره

میتوانید جهت دریافت مشاوره سریع با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.

همراه: 09212834496

جهت درخواست مشاوره و تماس متخصص های ما با شما فرم زیر را کامل نمایید.

فرم درخواست مشاروه