چگونه برنامه نویسی را یاد بگیرم؟

برنامه نویسی

چگونه برنامه نویسی را شروع کنیم؟ از کجا باید شروع کنیم و چطور باید یاد بگیریم؟ این‌ها سوال‌هایی هستند که دانشجویان کامپیوتر و یا کسانی که به شاخه علاقه مند شده اند زیاد از خود می‌پرسند. ما در این مقاله قصد داریم به زبان ساده به تمام سوال‌های شما برای شروع برنامه نویسی جواب دهیم. این پست برای کسانی که می‌خواهند تازه وارد این دنیای بزرگ شوند بسیار مفید خواهد بود.

۱- یادگیری پیش نیازها

یادگیری فلوچارت، ساختمان داده و الگوریتم می‌تواند برای درک برنامه نویسی برای شما مفید باشد. همچنین یادگیری ریاضیات و زبان انگلیسی می‌تواند فرآیند یادگیری شما را تسریع بخشد. اما عدم یادگیری این پیش نیازها مانع یادگیری شما نیست.

۲- یادگیری مفاهیم پایه

مفاهیم پایه برنامه نویسی مفاهیمی هستند که در همه زبان‌ها مشترکند؛ مفاهیمی مانند: کامنت گذاری، متغیرها، انواع داده‌ها (data type)، حلقه‌های تکرار، آرایه‌ها، توابع، دستورات شرطی، اپراتورها و…

۳- آشنایی با پارادایم‌های برنامه نویسی

به روش‌های برنامه نویسی پارادایم گویند. شما فقط کافیست یک جستجوی ساده درباره پارادایم‌ها انجام بدهید و با آن‌ها آشنا بشوید، نیازی به تسلط بر روی آن‌ها نیست. ۳ پارادایم مهم و معروف عبارتند از: برنامه نویسی شی گرا (Object Oriented Programming)، برنامه نویسی تابع گرا (Functional Programming) و برنامه نویسی رویه ‌ای (Procedural Programming).

۴- یادگیری مفاهیم برنامه نویسی شی گرا

همانطور که گفته شد شی گرایی یکی از روش‌های برنامه نویسی است، حال در شی گرایی باید کلاس‌ها، اشیاء، سازنده‌ها، متدها، سطح دسترسی‌ها، ارث بری، کپسوله سازی، چندریختی، interface و… را یاد بگیرید.

۵- یادگیری پایگاه داده

البته پیش از یادگیری پایگاه داده باید در مورد مدیریت کردن اطلاعات آموزش ببینید و پس از آن به سراغ پایگاه داده رفته و دیتا بیس، درج اطلاعات، حذف اطلاعات، تغییر اطلاعات، خواندن اطلاعات و انواع پایگاه داده را یاد بگیرید.

۶- اول یادگیری زبان سپس فریم‌ورک

برخی کدآموزان تازه کار ابتدا قابلیت‌ها و ترفندهای یک فریم‌ورک را فرا می‌گیرند و سپس به سراغ خود زبان می‌روند اما در حقیقت این راه اشتباه است. زیرا اگر ابتدا زبانی که فریم‌ورک مذکور با آن کار می‌کند را بشناسید، کاملا از ساز و کار فریم‌ورک سر در می‌آورید اما از طرفی اگر با آن زبان بیگانه باشید و صرفا نحوه استفاده از قابلیت‌های فریم‌ورک را بلد باشید، هرگز نخواهید فهمید که توابع و یا کدهای مختلف فریم‌ورک چرا و چطور تسک مشخصی را انجام می‌دهند.

۷- قدم به قدم پیش بروید

یک اشتباه رایج که یک فرد مبتدی هنگام یادگیری برنامه نویسی مرتکب می‌شود، پرش از بخش یا فصل۱ و پرش مستقیم به فصل بعدی است. اگر این کار را انجام دهید، ممکن است بعضی مسائل را متوجه نشوید و مجبورید دوباره به عقب برگردید. زیرا بعضی مباحث در هر زبان برنامه نویسی مثل زنجیر به یکدیگر متصل هستند و باید آن‌ها را به ترتیب یاد بگیرید. قدم به قدم جلو رفتن از اتلاف وقت و دوباره کاری جلوگیری می‌کند و زمان شما برای برنامه نویسی ذخیره خواهد شد.

نکاتی برای شروع آموزش برنامه نویسی

به دنبال بهترین زبان نباش

هیچوقت به دنبال بهترین زبان نباشید و وقتتان را با جستجوی زیاد هدر ندهید، بیشتر افراد زبانی را به شما پیشنهاد می‌دهند که خودشان آن زبان را کار می‌کنند و زبان‌های دیگر را تخریب می‌کنند.

 فقط یک حوزه را انتخاب کن

یک آفت در هر کاری سردرگمی و از این شاخه به آن شاخه پریدن است، پس در برنامه نویسی هم فقط یک حوزه را انتخاب کنید و به دنبال آنکه درباره هر بخش و حوزه ای آموزش ببینید نباشید.

 از منابع آنلاین استفاده کن

منابع رایگان و غیررایگان بسیاری در اینترنت هستند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. اگر در حد متوسط بر زبان انگلیسی احاطه دارید می‌توانید از برترین دانشگاه آنلاین جهان یعنی یویتوب استفاده کنید. غیر از یوتیوب سایت‌های دیگری مثل  courser، Udemy و GeeksforGeeks هستند که سایت‌های معتبری‌اند و دوره‌های رایگان و غیر رایگان مفیدی دارند.

 یک زبان برنامه نویسی را عیمق یاد بگیر و تا حرفه‌ای نشدی سراغ زبان دیگری نرو

همه را بلد بودن و بر هیچ یک احاطه نداشتن، یکی از خطرناک‌ترین اشتباهاتی است که برنامه نویسان تازه کار گرفتار آن می‌شوند به طوری که مطالعه و آشنایی با تکنولوژی‌ها و زبان‌های مختلف را در دستور کار خود قرار می‌دهند اما یک برنامه نویس حرفه‌ای باید همواره یک زبان اصلی برای خود داشته باشد که بر آن احاطه دارد. اگر می‌خواهید که چندین زبان را یاد بگیرید مشکلی نیست، اما یادتان باشد که ابتدا یکی را به پایان رسانده و به قول معروف استاد آن شوید و به سراغ موارد بعدی بروید.

 خواندن کافی نیست، کدبزن و تمرین، تمرین، تمرین کن

اشتباه دیگری که بیشتر افراد مبتدی در ابتدا راه مرتکب آن می‌شوند این است که تنها کتاب می‌خوانند و یا کدی را در دسکتاپ می‌بینند بدون آنکه آن را تمرین کنند.

هیچکس با خواندن کتاب یادگیری رانندگی نمی‌تواند راننده شود، مگر آنکه عملی تمرین کند. برنامه نویسی نیز به همین صورت است. وقتی کد می‌زنید، با کد بازی می‌کنید، کد را تغییر می‌دهید تا خروجی‌های مختلف را ببینید، کدها را بهینه می‌کنید و راه‌حل‌های مختلفی را امتحان می‌کنید، توانایی تفکر منطقی شما روزبه روز بهتر می‌شود و در نهایت چیزهای زیادی را یاد می‌گیرید که شما را به یک برنامه نویس بهتر تبدیل می‌کند.

کدنویسی با کاغذ و قلم

شاید این سوال را از خود بپرسید که چرا من باید با دست روی کاغذ کد بزنم، این کار زمان‌بر است و می‌توان همان کد را در سیستم بزنم! و…

یکی از مواردی که در مصاحبه‌های استخدامی از برنامه نویس‌ها خواسته می‌شود کد نویسی روی کاغذ هست، این مورد مخصوصا در خارج از کشور رایج است و حتی گاهی از افراد خواسته می‌شود کد را بر روی تخته بنویسند. کد نویسی با دست می‌تواند درک صحیحی از الگوریتم‌ها و فلوچارت‌ها به شما بدهد، در واقع شما درک عمیق‌تری در مغزتان از برنامه نویسی ایجاد می‌کنید. یادگیری برنامه نویسی از این طریق در آینده کار شما را فوق‌العاده آسان و سریع می‌کند.

ممنون که تا پایان مقاله کنار ما بودید، چنان چه اگر مقاله برای شما مفید و سودمند بود در قسمت دیدگاه‌ها نظرات خود را بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم درخواست مشاوره

میتوانید جهت دریافت مشاوره سریع با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.

همراه: 09124854602

 

جهت درخواست مشاوره و تماس متخصص های ما با شما فرم زیر را کامل نمایید.

فرم درخواست مشاروه