جاوا اسکریپت (JavaScript)

جاوا اسکریپت

جاوا اسکریپت JavaScript که به اختصار JS نیز نامیده می‌شود، یکی از محبوبترین زبان‌های برنامه نویسی است. جاوا اسکریپت زبانی سطح بالا، داینامیک، شی‌گرا و تفسیری است که از شیوه‌های مختلف برنامه نویسی پشتیبانی می‌کند. از این زبان می‌توان برای برنامه نویسی سمت سرور (Server Side)، اپلیکیشن‌های موبایل، بازی و اپلیکیشن‌های دسکتاپ استفاده شود. بنابراین می‌توان گفت که  زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت، یک زبان همه فن حریف است.

JavaScript چیست؟

JavaScript زبان برنامه‌نویسی پویا و مبتنی بر شی (Object-based) است که هم سمت کاربر و هم سمت سرور، برای ایجاد تعمال با صفحات وب به کار می‌رود. جایی که HTML و CSS ساختار اولیه و ظاهر صفحات وب را تعیین می‌کنند، این زبان برنامه نویسی نحوه عملکرد صفحات وب را کنترل می‌کند. جاوا اسکریپت، تجربه کاربر را از صفحه وب با تبدیل آن از یک صفحه استاتیک به یک صفحه تعاملی بهبود می‌بخشد. بطور خلاصه، JavaScript به صفحات وب رفتار می‌بخشد.

از JavaScript در کجا استفاده می‌شود؟

  • اضافه کردن رفتار تعاملی به صفحات وب
  • ایجاد برنامه‌های وب و موبایل
  • ساخت وب سرورها و توسعه برنامه‌های کاربردی سرور
  • توسعه بازی

تفاوت جاوا و جاوا اسکریپت

این زبان برنامه نویسی توانایی‌های بسیاری در زمینه ایجاد و طراحی صفحات وب دارد به علت وجود بعضی از محدودیت‌ها در آن، تنها برای نوشتن برنامه‌های کوچک و ساده در صفحات وب بکار می‌رود. بر خلاف جاوا که برنامه‌های آن قبل از اجرا باید کامپایل شود و به بایت کد تبدیل شود برنامه‌های جاوا اسکریپت نیازی به کامپایل شدن برای اجرا ندارند و در همان لحظه اجرا بوسیله مرورگر خوانده شده و interpret می‌شوند. اگرچه می‌توان بوسیله جاوا اسکریپت یک پرسشنامه یا فرم را به server فرستاد اما جاوا اسکریپت قدرت ایجاد ارتباط متقابل بین server و client را به اندازه جاوا ندارد.

خوشحال می‌شویم تجربیات و نظرات خود را در رابطه با JavaScript با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم درخواست مشاوره

میتوانید جهت دریافت مشاوره سریع با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.

همراه: 09124854602

 

جهت درخواست مشاوره و تماس متخصص های ما با شما فرم زیر را کامل نمایید.

فرم درخواست مشاروه