زبان‌های اسکریپتی

زبان‌های اسکریپت

زبان‌های اسکریپتی جزو زبان‌های interpreter ای هستند و کامپایل نمی‌شوند. از زبان‌های اسکریپتی برای نوشتن برنامه‌هایی که می‌خواهید به طور اتوماتیک یک سری دستور که باید توسط برنامه نویس به صورت interactive انجام شود را استفاده می‌شود. از این زبان‌ها برای نوشتن صفحات وب، نوشتن shell در سیستم عامل. این زبان‌ها از روی زبان‌های برنامه نویسی نوشته شده‌اند. در واقع نمونه‌های کوچکی از زبان‌های برنامه نویسی هستند. این زبان‌ها برای نوشتن برنامه‌ها از صفر طراحی نشده‌اند و برای ترکیب کردن component ها استفاده می‌شوند.

برخی ویژگی‌های این زبان‌ها

۱- سادگی syntax: برای استفاده‌ی راحت و سریع برنامه نویس از syntax های ساده‌ای که خیلی سریع می‌توان آن‌ها را فهمید استفاده می‌شود.

۲- پیاده سازی interface آسان برای ویژگی‌های سیستم عامل

۳- ساختار نسبتا سست: از زبان جاوا به راحتی برای نوشتن برنامه‌های اسکریپتی نمی‌توان استفاده کرد، چون قوانین زیادی برای کلاس‌ها در نظر گرفته شده است. ولی زبان‌های اسکریپتی می‌توانند در زمان اجرا به فایل‌ها مراجعه کنند و یک قطعه برنامه را به برنامه‌ی خود اضافه کنند.

انواع اسکریپت‌ها

زبان‌های اسکریپت‌ نویسی نیاز به کدنویسی کمتری داشته و زمان کمتری از برنامه‌نویسی می‌گیرند اما در برنامه‌نویسی با سایر زبان‌ها، برنامه‌نویس مجبور است تا تمامی دستورها را به صورت دستی وارد نماید. در برخی از موارد زبان‌های برنامه‌نویسی محدودیت بیشتری نسبت به زبان‌های اسکریپت‌ نویسی دارند. بطور مثال شما قادر به ایجاد و طراحی یک برنامه دسکتاپ یا تلفن همراه به وسیله زبان‌های برنامه نویسی نخواهید بود چرا که هیچگونه محیطی برای اجرای آن‌ها وجود ندارد. برای درک بهتر می‌توان PHP را مثال زد که از فریم‌ورک‌های آن نظیر وردپرس برای وب‌سایت‌ها یا برنامه‌های تحت وب استفاده می‌شوند.

زبان‌های چسبی

اسکریپت‌ها در مقابل برنامه‌نویسی سیستمی قرار دارند. از این نظر، اسکریپت‌ها مخصوصاً کد چسبی‌اند، و مولفه‌های نرم‌افزاری را متصل می‌کنند (زبانی که برای این هدف اختصاص یافته‌) است یک زبان چسبی است.

زبان کنترل وظیفه و پوسته سیستم عامل

یک کلاس عمده از زبان‌های اسکریپت‌نویسی برای خودکارسازی کنترل وظیفه پدید آمدند، که با شروع و کنترل رفتار برنامه‌های سیستمی مرتبط است.

اسکریپت GUI

با پدید آمدن واسط کاربری گرافیکی، یک نوع بخصوص از زبان اسکریپت‌ نویسی برای کنترل یک رایانه پدید آمد. این زبان‌ها با گرافیک‌های مشابه با پنجره، منو، دکمه و غیره که انسان‌ها با آن کار می‌کنند، تعامل داشتند.

زبان‌های برنامه کاربردی

زبان‌های برنامه کاربردی خاص می‌توانند به رده‌های بسیار متفاوتی شکسته شوند (اجراشونده‌ها)، زبان برنامه کاربردی مبتنی مجزا، زبان‌های درونی برنامه کاربردی خاص (مثل postscript) و از بین آن‌ها زبان‌های اسکریپت‌ نویسی اصطلاحی وجود دارد که برای نیازهای کاربر برنامه کاربردی متناسب‌سازی شده‌اند.

زبان‌های تعمیم یافته/توکار

تعدادی از زبان‌ها برای هدف جایگزینی با زبان‌های اسکریپت‌ نویسی کاربردی خاص طراحی شده‌اند، این کار از طریق قرار گرفتن در برنامه کاربردی انجام می‌شود.

ممکن برای شما هم این سوال پیش بیاید که فرق بین یک زبان برنامه نویسی با زبان اسکریپت در چیست ؟

زبان‌های برنامه نویسی (Programming Languages)  توسط مترجم‌ها (Compilers) به زبان ماشین به صورت مستقیم ترجمه می‌شوند.

ولی زبان‌های اسکریپت (Scripting Languages) توسط یک مفسر (Interpreter) تحت یک برنامه اجرا می‌شوند.

امیدوارم از خواندن این مقاله لذت برده باشید.

منتظر نظرات ارزشمند شما در انتهای همین مقاله هستیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم درخواست مشاوره

میتوانید جهت دریافت مشاوره سریع با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.

همراه: 09124854602

 

جهت درخواست مشاوره و تماس متخصص های ما با شما فرم زیر را کامل نمایید.

فرم درخواست مشاروه